Právě si prohlížíte # Jak (ne)kupovat koně

# Jak (ne)kupovat koně

Aneb na spoustě věcí záleží. Když chceš mít dobrý pocit z koupě. Má to být přeci radost, i když je to vždy starost. Ovšem co je již za hranou, se vždy zcela jistě odrazí i na celku. Mé postřehy proberu v článku Jak (ne)kupovat koně.

Koupě koně je dost o důvěře budoucího majitele v chovatele, který by měl cílit i na pozitivitu z takové transakce. Neb právě tyto detaily vytváří image chovu a budují jeho dobré jméno na další dlouhá léta.

Jak tedy poznáš kvalitního, důvěryhodného chovatele od kterého dostaneš adekvátní servis? Pominu-li v tuto chvíli prvotní potřebu mít koně v daném plemenném typu, který má své kvality a pochází z uchovněných a tedy registrovaných rodičů, odpovídající typu a účelu pro které si jej pořizujeme.

Neméně důležitý je i mnou zmiňovaný servis. Nepořizuješ si jen koně, ale i kompletní papíry a korektní jednání. Prostě chceš mít všechno v cajku…

Je spousta chovatelů, kteří to tak nemají.

Podíváme se na konkrétní situace, na které si dát včas pozor a které, když nebudeš mít v pořádku, mohou pořádně pocuchat nervy. Bohužel mluvím z vlastní zkušenosti.

Co tedy mimo jiné zkontrolovat, na co si dát pozor a nenechávat náhodě, když chci papírového koně, řekněme odstávče?

  • Ověřený chovatel. V žádném případě bych se nespoléhala jen na to, co o sobě a svém chovu daný člověk píše na svých webových stránkách nebo na svém FB profilu a podobných sítích. Papír i sociální sítě snesou vše a mnoho lidí se dokáže velmi dobře obhajovat a přetvařovat. Utváří o sobě falešnou představu a pro mnoho lidí, kteří danou osobu neznají, to může být matoucí a zavádějící. Hledej i v jiných kuloárech! Lze se beze strachu poptat u různých přepravců a lokálních veterinářů, zda s daným chovatelem mají osobní zkušenost. Postupné rozkrývání a skládání střípků informací vedlo k šokujícímu zjištění a potvrzení do té doby jen domněnek.

 

  • Zdravotní stav koně. Základní očkování, odčervení, kopytní péče. Obecně známým faktem je, nechat si před podpisem smlouvy koně prohlédnout veterinářem. Co je ale neméně důležité je dávat si pozor na situace, kdy chovatel koně neočkuje ani neodčervuje a o kopyta se nestará. Velmi nežádoucí je, kdy chceš svého koně odvézt a těsně před tímto stresem jej vystavíš očkování. Případně dalším aktivitám, které mohou ovlivnit vytvoření kvalitní imunity a poškodit zdravotní stav koně dřív, než bys řekl odvoz! Odčervení se bohužel nikde neeviduje a přitom je tak zásadní pro budoucí zdraví koně i prostředí ve kterém se kůň i ty pohybujete. O kopytech nemluvě. Chtěj tedy očkování minimálně 7, lépe 10 dní a více před plánovaným odvozem a s odstupem od ostatních stresových situací jako třeba odstavem. Pro jednoho samozřejmost, pro druhého zbytečnost. Řadím se názorově k první skupině. Dej koni čas. Za profesionální a zodpovědné považuji, když chovatel rovnou očkuje, odčervuje, strouhá bez přihlížení k tomu, zda již má kupce či nikoli a zda mu to tedy zaplatí někdo jiný.

 

  • Průkaz koně. Chovatel má dle vyhlášky č. 136/2004 Sb. povinnost po narození hříběte ohlásit ve lhůtě do 21 dnů tuto skutečnost osobě provádějící označování koní a odesílá mu třetí připouštěcí lístek. Tato osoba (inspektor) má následně lhůtu 28 dní na to jej přijet označit, očipovat a potvrdit pravost údajů. Inspektor odesílá čtvrtý připouštěcí lístek do registru ÚEK, kde je kůň následně zapsán. Často chovatel registruje hříbě později s tím, že si nechá rovnou vystavit i modrý průkaz. Jenže registrace není totéž jako vystavení očkovacího (modrého) průkazu koně, na který má chovatel čas nejpozději však do 12 měsíce věku koně. Může tedy nastat situace, kde ty jakožto nový majitel si nemůžeš koně odvézt, protože chovatel nemá pro koně zařízené doklady, které k převozu potřebuješ. Popřípadě ještě není ani registrován. Může dojít k praktice, kdy ti bude účtováno ustájení, než se doklady vystaví… Bohužel v ČR je náročné sehnat vytíženého inspektora během pár dnů a často může trvat i několik týdnů či měsíců, než se bude moci dostavit.

 

  • Péče. O tom co se děje za zavřenými dveřmi, i když jde o výběh s koňmi, si můžeš nechat jen zdát, pokud nemáš chovatele kousek od sebe. Jsou zodpovědní a ti nezodpovědní, kterým zas až tak moc o koně nejde, i když veřejně to vypadá opačně. Takoví tě jen tak ke tvému koni nepustí, často svižně navážejí balík sena a vodu před tvým příjezdem, aby nedošlo k podezření, že kůň hladoví. Někteří jsou i značně otrávení, že za koněm chceš jezdit a vymýšlí si výmluvy, proč to nejde nebo proč návštěvu odložit. Tady by se ti měl spustit další významný alarm.

 

  • Zahraniční registry. Častou výmluvou je „Vše se zpozdilo na straně zahraniční asociace.“ Samozřejmě se může stát cokoli, ale zodpovědný chovatel žádá o vytvoření dokladu původu VČAS! Stává se, že někteří zasílají žádost až když se objeví kupec, a to může být pozdě na to, aby mohla být v českém očkovacím dokladu zapsaná plemenná příslušnost. Pokud se dodrží termín povinnosti registrace koně po narození hříběte, ve vyhláškou stanovené lhůtě, je možné, že v registru ÚEK bude kůň prozatím zapsán tzv. bez plemenné příslušnosti nebo jako teplokrevné plemeno. Není ale problém, když chovatel po obdržení zahraničních dokladů, nechá změnu do registru dodatečně zapsat. Následně se vystaví modrý doklad s kompletními informacemi o koni. To vše se musí stihnout do 12 měsíce věku koně. Koně si odvážej domů až po obdržení zahraničních dokladů a samozřejmě i těch českých, bez českého modrého průkazu nemůžeš koně odvézt a zodpovědný přepravce by takového koně neměl ani naložit, ale i takové výjimky se v našem českém rybníčku bohužel najdou. Pokud nebude mít chovatel doklady v pořádku, může se stát, že průkaz původu tvého miláčka z něj budeš tahat měsíce, roky nebo se spokojíš s označením „kůň teplokrevného typu“…

 

Neznalost neomlouvá a tak je lepší mít vše dopředu promyšlené! Neb kdo je připraven, není překvapen.

Věřím, že jsem vnesla větší povědomí i o tom méně diskutovaném, stávajícím a velmi nepříjemném. Jde především o tvou radost a příjemné pocity z pořízení koně a začátku společné cesty. Tu si nenechej nikým pokazit!

Přeji hodně štěstí při koupi a na výběr poctivého chovatele, protože i tací tu jsou a svou práci dělají svědomitě s láskou ke koním a hlavně ti přeji co nejkrásnější společný život s tvými miláčky!

Od srdce pro Tebe V.K.

Odkaz na registr koní čr zde: http://www.uek.cz/

Odkaz na předchozí článek zde: https://www.veronikakostalova.cz/o-plneni-snu/

Napsat komentář